Domu kartes

Kas ir domu karte?

Laikam katram no mums ir pazīstama apmulsuma sajūta situācijās, kad ir jātiek galā ar pašu radīto “informācijas haosu”. Ar šo vārdu salikumu es saprotu visus vairāk vai mazāk svarīgus faktus, kurus mēs parasti glabājam piezīmju veidā: sākot no lekciju konspektiem un beidzot ar iepirkumu sarakstiem. Ja jums kādreiz, šķirstot sava piezīmju blociņa lappuses, ir ienācis prātā, ka jums pašam ir grūti “atšifrēt” savus pierakstus un orientēties tajos, šis blogs ir domāts tieši jums.

Viens no galvenajiem “tradicionālo” pierakstu trūkumiem ir tas, ka ar laiku to kļūst par daudz. Turklāt to saturu ir grūti atcerēties, jo tie iesaista darbā tikai loģisko domāšanu, par kuru atbild kreisā smadzeņu puslode. Savukārt, mūsu labās puslodes labākā dāvana – radošā iztēle – paliek novārtā. Lai atrisinātu šo problēmu, tika izgudrota tāda informācijas organizēšanas metode kā domu kartes (mind maps), kuru struktūra palīdz iesaistīt abas puslodes informācijas apstrādes procesā (2).

Domu karte ir tīklveida zīmējums, kurā uzglabā, sakārto un prioritāšu secībā saliek informāciju, izmantojot atslēgvārdus jeb atmiņas ierosinošos vārdus un attēlus. Katrs domu kartē iekļautais atmiņas ierosinātājs (atslēgvārds vai attēls) darbojas kā atslēga, ar kuras palīdzību tiek “atvērtas durvis” uz faktiem, idejām un informāciju. Grafiski ideju karte tiek attēlota kā diagramma, kurā galvenais atslēgvārds (kartes ideja vai temats) tiek savienots ar saistītiem jēdzieniem. Parasti domu kartei piemīt dinamiska forma un izkārtojums.

Viens no galvenajiem šīs informācijas organizēšanas metodes teorētiķiem Tonijs Bazens (Tony Buzan, 1942) uzsver, ka ideju kartes smadzeņu šūnai līdzīga forma rosina iztēli darboties ātri, efektīvi un dabiski. Viņš atzīmē, ka domu kartes struktūrai ir īpaša nozīme: “Ik reizi, kad aplūkojam lapas dzīslojumu vai koka zarus, redzam dabas darinātu domu karti, kas atgādina smadzeņu šūnu formu un atspoguļo to. Līdzīgi mums, daba nepārtraukti mainās un atjaunojas, tajā eksistē savdabīga saziņas struktūra. Domu karte ir dabisks domāšanas palīglīdzeklis, kas iedvesmojas no minēto dabisko struktūru efektivitātes (1, 116.lpp.).

Domu kartes piemērs (1, 99.lpp.)

Salīdzinājumā ar tradicionālajiem teksta pierakstiem, domu kartēm piemīt vairākas būtiskas priekšrocības:

  • to galvenā ideja ir skaidrāk definēta;
  • atslēgvārdi palīdz bez kavēšanās saskatīt saistību starp galvenajām domām, rosinot veidot ideju un domu asociācijas;
  • un visbeidzot, domu kartes struktūra ļauj tai viegli pievienot papildu idejas.

Domu kartes ir iespējams izmantot, lai efektīvi lasītu, atkārtotu, pierakstītu un strukturētu praktiski jebkura tipa informāciju. Lūk, tikai daži piemēri:

  • dažādu publikāciju kopsavilkumu veidošana;
  • lekciju un interviju pierakstīšana;
  • plāns prezentācijai;
  • projektu plānošana;
  • problēmu risināšana un lēmumu pieņemšana.

Domu karte – lekcijas konspekts

Tās var pielāgot arī mērķu nospraušanai, laika plānošanai un ideju ģenerēšanai (piemēram, kombinējot to ar “prāta vētras” metodi). Parasti domu kartes tiek zīmētas uz papīra, taču pēdējos gados ir parādījies liels datorprogrammu un tīmekļa lietotņu skaits to veidošanai elektroniskajā formā (piemēram, Mindmeister, Mindomo, Freemind un citi). Jebkurā gadījumā, domu karšu veidošanas pamatprincipi ir ļoti vienkārši un paliek nemainīgi neatkarīgi no kartes “izcelsmes formas”.

Literatūra

  1. Bazens, Tonijs. Kas ir domu karte? No: Bazens, Tonijs. Efektīvas mācīšanās rokasgrāmata : kā veidot domu kartes, apgūt ātrlasīšanu un uzlabot atmiņu. Tulk. Iveta Teibe; māksl. Aivars Plotka. Rīga : Jāņa Rozes apgāds, 2008, 116.-117.lpp. ISBN 9789984232898.
  2. Мюллер, Хорст. Составление ментальных карт : метод генерации и структурирования идей.  Москва : Омега-Л, 2007. 126 с. ISBN 5-370-00022-0.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt paziņojumus par jauniem bloga rakstiem:
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

%d bloggers like this: